REPERTUAR - KWIECIEŃ 2016

REPERTUAR - KWIECIEŃ 2016


6 IV - MAMA + spotkanie z Łukaszem Maciejewskim
13 IV - GOŁĄB PRZYSIADŁ NA GAŁĘZI I ROZMYŚLA O ISTNIENIU
20 IV - VIVIANE CHCE SIĘ ROZWIEŚĆ
27 IV - ŻÓŁWIK SAMMY 2 - seans dla dzieci


WSZYSTKO O MOJEJ MATCE

Kwietniowe, wiosenne spotkania filmowe w "Kinie za Rogiem" w bibliotece na Bielanach upłyną nam pod znakiem filmów na ważne, społecznie zaangażowane tematy. W każdym przypadku będą to jednak tytuły ambitne, cenione, uhonorowane najcenniejszymi nagrodami przemysłu filmowego.
6 kwietnia (w tym dniu będę miał przyjemność spotkać się z Państwem) zapraszam na projekcję "Mamy" - filmu "cudownego dziecka" świata filmu, utalentowanego Kanadyjczyka, Xaviera Dolana. Twórca "Mamy" jest jednym z najmłodszych i najbardziej aktywnych reżyserów, realizuje filmy z zawrotną szybkością, przy tym oddaje się kolejnym projektom zawsze z pełnym zaangażowaniem. Robi samodzielnie niemal wszystko: od scenariuszy, po tłumaczenie list dialogowych, kończąc na opracowywaniu napisów kopii wzorcowej. "Mama" to w moim przekonaniu najważniejszy, najbardziej dojrzały tytuł w biografii młodego filmowca. Opowieść o trudnej relacji syna z ADHD i jego niedoskonałej matki przemiennie złości, zachwyca, uwodzi, żeby w finale pozostawić widza z poczuciem trudno definiowalnego wzruszenia.

13 kwietnia pokażemy najnowszy film jednego z najciekawszych twórców kina europejskiego, Roya Anderssona - "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu": wspaniałą, wielopłaszczyznową tragikomedię o absurdzie życia. Ostatnią propozycją kwietniową będzie przejmujące kino z Izraela "Vivianne chce się rozwieść" Ronit Elkabetz i Shlomi Elkabetz - jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych kinematografii izraelskiej ostatnich lat (nagroda w San Sebastian, nominacja do Złotego Globa). Film w atrakcyjnej formule porusza ważną kwestię statusu kobiety w państwie Izrael. Tytułowa Vivianne została wydana za mąż jako piętnastolatka, po trzydziestu latach toksycznego związku walczy przed sądem rabinackim o prawo do rozwodu. Uzupełnieniem propozycji dla dorosłych, w ostatnią środę miesiąca, będzie tradycyjnie seans familijny - tym razem "Żółwik Sammy 2".

Serdecznie zapraszam na Bielany.

Łukasz Maciejewski




Łukasz Maciejewski - dziennikarz, krytyk filmowy, krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.









Diane dobiega czterdziestki, ale zachowuje się i ubiera jak nastolatka, popija, klnie jak szewc i nie respektuje żadnych konwenansów. Od 3 lat jest wdową, a jej 15-letni syn Steve, który po śmierci ojca z nader żywego chłopca stał się chłopcem chorobliwie nadpobudliwym i niebywale agresywnym, został karnie usunięty ze specjalnego ośrodka z internatem. Diane zabiera go do domu i nie bardzo wie, co dalej.
Właśnie straciła pracę, po mężu zostały jej tylko długi, musi zapewnić synowi edukację, a im obojgu - utrzymanie…

Dwaj przeraźliwie smutni wędrowni sprzedawcy śmiesznych gadżetów, Sam i Jonathan, zabierają widza w podróż przez świat osobliwości zaludniony przez groteskowych bohaterów. W kolejnych nie związanych ze sobą scenach zanurzeni w beżowo-sino-zielonkawym świetle, poruszający się jak zombie brzydcy ludzie o twarzach białych jak u aktorów kabuki, powtarzają te same mechaniczne czynności i wymieniają te same absurdalne frazesy. Gruba nauczycielka flamenco jak natrętna mucha molestuje podczas próby swojego ucznia, kapitan żeglugi, który choruje na chorobę morską, zastępuje w salonie chorego fryzjera, jadący na wojnę król podrywa w knajpie barmana, mężczyzna chwilę przed popełnieniem samobójstwa mechanicznie powtarza przez telefon: "Cieszę się, że u ciebie wszystko dobrze"… 

W Izraelu, państwie wyznaniowym, cywilne prawa osobiste, takie jak małżeństwo czy rozwód, podlegają wyłącznie jurysdykcji sądów rabinackich i stosują się do żydowskiej tradycji. A tradycja ta mówi, że rozwód jest przywilejem męża - kobieta jest jego własnością i to on decyduje, czy pozwoli jej odejść. Jeśli zatem o rozwód ubiega się żona, a mąż nie wyraża na to zgody, sąd nie może go do tego zmusić. Żyjemy w XXI wieku, ale organizacje kobiece mówią o tysiącach izraelskich kobiet, które nie mogą się rozwieść. 
Rozwieść nie może się również Viviane, bohaterka filmu. Ma 45 lat, jest wciąż bardzo piękna - i głęboko nieszczęśliwa.







Sammy i jego przyjaciel Ray są już nobliwymi dziadkami towarzyszącymi narodzinom swoich wnuków, gdy ich życie w jednej chwili staje na głowie. Złapani przez podstępnych łowców trafiają do ekskluzywnego oceanarium, gdzie u boku najbardziej malowniczych mieszkańców rafy koralowej mają do końca swoich dni zabawiać bogatych turystów. Od pierwszej chwili nie ustają w wysiłkach, żeby uciec z luksusowego więzienia, ale nie jest to proste. Podejmują kolejne nieudane próby ucieczki i gdy już wydaje się, że będą musieli zostać w oceanarium na zawsze, nadchodzi pomoc - małe sprytne wnuki i ich przyjaciele.


Copyright © 2014-2018 Kino za Rogiem - Biblioteka Bielany Warszawa , Blogger