REPERTUAR - MAJ 2016

REPERTUAR - MAJ 2016


11 V - Kamienie na szaniec
18 V - Optymistki
25 V - UPS! Arka odpłynęła - kino familijne

OPTYMIŚCI

W maju, po długim - oby udanym  - majowym weekendzie, chciałbym serdecznie zaprosić Państwa na kolejne bardzo ciekawe pozycje w naszym "Kinie za Rogiem".

11 maja bardzo głośne, szeroko komentowane kino z Polski - "Kamienie na szaniec" w reżyserii Roberta Glińskiego. Wybitny reżyser, dwukrotny laureat Złotych Lwów Gdyńskich sięgnął po klasyczną książkę Aleksandra Kamińskiego, z której patriotyzmu, miłości do Ojczyzny i wartości etycznych uczyło się już kilka pokoleń Polaków. Gliński chciał przywrócić te pojęcia młodym i najmłodszym widzom, stąd trudna przez niektórych do zaakceptowania konwencja filmu - teledyskowa i współczesna. W obsadzie niemal sami debiutanci. Są świetni.

18 maja pokażemy znakomity dokument "Optymistki" którego bohaterkami są seniorki ze Szwecji. Najmłodsza ma 66 lat, najstarsza dobija setki. Sympatyczne panie od przeszło trzech dekad raz w tygodniu spotykają się, żeby ...pograć razem w koszykówkę. Są silne, przedsiębiorcze i radosne. W filmie oglądamy przygotowania do międzynarodowego meczu organizowanego przez bohaterki. "Optymistki" to film po obejrzeniu którego jesteśmy radośniejsi i chyba szczęśliwsi.


Ostatni tydzień maja to jak zwykle kino familijne - pokażemy belgijski film animowany: "UPS! Arka odpłynęła".

Ja spotkam się z Państwem 11 maja, przed projekcją "Kamieni na szaniec".

Do zobaczenia!
 Łukasz Maciejewski



Łukasz Maciejewski - dziennikarz, krytyk filmowy, krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.






"Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo". Oto dewiza, jaką w życiu kieruje się trzech przyjaciół: Alek, Zośka i Rudy, harcerze, maturzyści warszawskiego liceum, których plany na przyszłość brutalnie zweryfikowała wojna. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem: przetrwać za wszelką cenę czy przyłączyć się do walki o wolność. Wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Za swój wybór zapłacą najwyższą cenę.
Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które 40 lat wcześniej stały się kanwą filmu "Akcja pod Arsenałem" Jana Łomnickiego.


Najmłodsza ma lat 66, najstarsza - 98. I choć trudno w to uwierzyć, spotykają się nie tylko na kawie - od trzydziestu lat regularnie raz w tygodniu grają w siatkówkę. Starzeniu się własnych ciał, chorobom i słabościom przeciwstawiają hart ducha, siłę woli i poczucie humoru. A ponieważ lubią nowe wyzwania, postanawiają zorganizować międzynarodowy mecz siatkarski, w którym ich przeciwnikami będą seniorzy ze Szwecji.
Lekki i zabawny, momentami autentycznie wzruszający dokument. Świetna lekcja innego spojrzenia na starość w epoce dyktatury młodości.



Nadciąga wielka chmura i wielki deszcz! I powódź. NAPRAWDĘ WIELKA POWÓDŹ. Taka, która zatopi cały świat. Na szczęście powstała wielgachna łódź - arka, która może przynieść ocalenie - również dwóm sympatycznym pluszczakom (tacie i synkowi) i dwóm niesympatycznym grimpom (mamie i córeczce), którym udało się na nią dostać. Ta historia mogłaby teraz zmierzać do szczęśliwego zakończenia, gdyby nie to, że obydwa maluchy niespodziewanie znalazły się poza łodzią… Teraz od ich pomysłowości, odwagi i umiejętności współpracy zależy, czy uratują życie. A co z arką, która odpłynęła? Tata pluszczak i mama grimp wykażą się nie mniejszą pomysłowością i nie mniejszą odwagą, próbując zawrócić arkę i odnaleźć dzieci.
Copyright © 2014-2018 Kino za Rogiem - Biblioteka Bielany Warszawa , Blogger