ŚMIECH I ŁZY - repertuar na luty 2015

W lutym w „Kinie za Rogiem” w Bibliotece na Bielanach będzie sporo śmiechu – aż dwie wyborne komedie francuskie - oraz trochę łez wzruszenia. W ostatnią środę miesiąca zaś zapraszamy na najlepsze kino familijne.

Cykl „Kino za Rogiem” rozpoczniemy od znakomitego, poruszającego dramatu hiszpańskiego „W stronę morza” w reżyserii Alejandro Amenabara z rewelacyjną kreacją Javiera Bardema. To opowieść o byłym marynarzu, od wielu lat sparaliżowanym i przykutym do łóżka, ale także narracja o wielkim uczuciu ciężko chorego mężczyzny z sąsiadką Rosy oraz prawniczką Julią oraz film interwencyjny podnoszący problem prawa bohatera do decydowania o własnym losie. „W stronę morza” był jednym z najżywiej komentowanych i najczęściej nagradzanych obrazów produkcji hiszpańskiej ostatnich lat.

11-ego lutego zaproszę Państwa natomiast na pyszną komedię francuską - „Jeszcze dalej niż północ”. To jeden z największych sukcesów w dziejach kina francuskiego. Rozbrajająca komedia w najlepszym stylu której bohaterem jest rozbrajający naczelnik poczty w Salon-de-Provence. Brawurowa komedia w reżyserii Dany'ego Boona wyzyskuje odwieczny konflikt między Francuzami z południa i północy Francji. Film w całej Europie pobił największe hity z Hollywood. Jestem pewien że również państwo będziecie się znakomicie bawili.

W trzecią środę lutego zapraszam z kolei na swoistą kontynuację „Jeszcze dalej niż północ” - czyli kolejną bestsellerową komedię francuską - „Nic do oclenia”. Tym razem Dany Boon (twórca „Jeszcze dalej...”) wraca do połowy lat dziewięćdziesiątych i zniesienia granic w krajach Unii Europejskiej. Bohaterami filmu są celnicy: Belg i Francuz, animozje między nimi prowokują wiele zabawnych sytuacji. 

25-ego lutego wszystkie dzieciaki z Bielan (oraz ich rodziców i dziadków) zapraszamy na „Robaczki z zaginionej doliny” - nowość w naszym repertuarze, jeden z największych sukcesów europejskiego kina familijnego w ubiegłym roku.

Wstęp na wszystkie projekcje oczywiście jest wolny. Serdecznie zapraszam!

Łukasz Maciejewski



FABUŁA

W STRONĘ MORZA - 4 lutego | GODZ. 17:00
Bezpośrednią inspiracją do zrealizowania filmu była dla reżysera Alejandro Amenabara lektura książki "Letters From Hell" (1996) Ramona Sampedro, 50-letniego byłego marynarza, który jako 20-latek po niefortunnym skoku do wody doznał czterokończynowego paraliżu i kolejne 30 lat życia, aż do śmierci, spędził przykuty do łóżka i skazany na całkowitą zależność od innych. Mimo że otoczony miłością najbliższej rodziny i przyjaciół, latami ubiegał się o zgodę na eutanazję - wolał umrzeć, niż żyć życiem pozbawionym godności. Oscar 2005 za najlepszy film nieanglojęzyczny.



JESZCZE DALEJ NIŻ PÓŁNOC - 11 lutego | GODZ. 17:00
Philippe Abrams jest naczelnikiem poczty w Salon-de-Provence. Ma synka i żonę Julię o skłonnościach depresyjnych, która marzy, by zamieszkać na Lazurowym Wybrzeżu. Philippe pragnie uszczęśliwić ją za wszelką cenę. Dopuszcza się oszustwa, w nadziei na uzyskanie posady na Riwierze. Niestety, przekręt wychodzi na jaw. Za karę zostaje oddelegowany do Bergues, małego miasteczka na północy Francji. Abramsowie, typowi południowcy, wyobrażają sobie Północ jako zimną krainę, zamieszkaną przez ciemny lud, posługujący się niezrozumiałym narzeczem – „cheutimi”...



NIC DO OCLENIA - 18 lutego | GODZ. 17:00
1 stycznia 1993 roku – Zniesienie granic celnych w UE. Dwóch agentów służby celnej – Belg i Francuz – dowiaduje się, że ich posterunki graniczne, ta w francuskim Courquain i ta w belgijskim Koorkin, niedługo znikną. Zagorzały agent belgijskiej służby celnej Ruben Vandevoorde zostaje zmuszony do stworzenia pierwszego mobilnego francusko-belgijskiego posterunku granicznego. Jego francuski partner, Mathias Ducatel, odbierany przez Rubena jako odwieczny wróg, jest potajemnie zakochany w siostrze Rubena. Wywołując szok otoczenia, zgadza się zostać partnerem Vandevoorde’a, aby patrolować razem bezdroża po obu stronach zniesionej granicy, w specjalnym pojeździe międzynarodowej jednostki celnej – rozpadającym się Renault 4.

ROBACZKI Z ZAGINIONEJ DOLINY - 25 lutego | GODZ. 17:00
Niedzielny piknik dwojga młodych ludzi kończy się niespodziewanie szybko i na łące pozostaje kilka porzuconych rzeczy, wśród nich pudełko z kostkami cukru. Resztkami błyskawicznie zajmują się pracowite czarne mrówki, a gdy odkryją, co kryje mały metalowy przedmiot, zrozumieją, że trafiły na prawdziwy skarb. Niestety, w drodze do mrowiska trafiają na żarłoczne i agresywne mrówki czerwone, które usiłują przejąć słodki majątek...






O AUTORZE

Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. 
Wykładowca na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi oraz w "Szkole Kina" przy Collegium Civitas w Warszawie.
Kurator filmowy "Małopolskiego Ogrodu Sztuki" w Krakowie.
Stały współpracownik kilkunastu czasopism m.in. "Notatnika Teatralnego", "Dziennika. Gazety Prawnej" oraz portalu "Filmweb". Recenzent teatralny „Wprost" i „Gazety Krakowskiej".
Ekspert telewizji HBO Europe oraz "Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej", członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, stały komentator "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura, członek kapituły „Paszportów Polityki", współpracownik TVP Info oraz TVP Polonia.
W 2014 roku nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krytyka filmowa".
Kurator sekcji filmowej festiwalu "Isola Del Cinema" w Rzymie, oraz festiwalu "Fonomo" w Bydgoszczy, moderator, juror i współorganizator kilkuset festiwali i przeglądów.
Autor lub współautor kilkudziesięciu książek. W 2012 opublikował wywiad-rzekę z Jerzym Radziwiłowiczem - "Wszystko jest lekko dziwne", oraz zbiór esejów "Aktorki. Spotkania" poświęcony najwybitniejszym postaciom polskiego kina i teatru. W 2013 "Flirtując z życiem", wywiad-rzekę z Danutą Stenką (tytuł „Bestseller Empiku 2013" - nominacja).
Laureat nagrody "Uskrzydlony" za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej", "Złotej Róży 2012" za "nową jakość w filmowej krytyce - prasowej i telewizyjnej", nominowany do tytułu "Człowieka Roku Małopolski" (2013) oraz laureat "Dziennikarskiej Weny" (2013).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014-2018 Kino za Rogiem - Biblioteka Bielany Warszawa , Blogger