04/02/2015 - SPOTKANIE Z ŁUKASZEM MACIEJEWSKIM

Przed dzisiejszą projekcją filmu "W stronę morza" odbyło się spotkanie z wyjątkowym gościem - filmoznawcą, cenionym krytykiem filmowym i teatralnym - Łukaszem Maciejewskim! 
Zaczęliśmy o 17:00. W przeciągu pięciu minut od otwarcia sali, sala prawie w całości była pełna. Widzowie dopisali. Dziękujemy!

Nasz gość podzielił się z Widzami ciekawostkami i spostrzeżeniami na temat lutowego repertuaru. Opowiedział o każdym filmie z osobna i zaprosił na projekcję.

"W lutym w „Kinie za Rogiem” w Bibliotece na Bielanach będzie sporo śmiechu – aż dwie wyborne komedie francuskie - oraz trochę łez wzruszenia. W ostatnią środę miesiąca zaś zapraszamy na najlepsze kino familijne.

Cykl „Kino za Rogiem” rozpoczniemy od znakomitego, poruszającego dramatu hiszpańskiego „W stronę morza” w reżyserii Alejandro Amenabara z rewelacyjną kreacją Javiera Bardema. To opowieść o byłym marynarzu, od wielu lat sparaliżowanym i przykutym do łóżka, ale także narracja o wielkim uczuciu ciężko chorego mężczyzny z sąsiadką Rosy oraz prawniczką Julią oraz film interwencyjny podnoszący problem prawa bohatera do decydowania o własnym losie. „W stronę morza” był jednym z najżywiej komentowanych i najczęściej nagradzanych obrazów produkcji hiszpańskiej ostatnich lat.

11-ego lutego zaproszę Państwa natomiast na pyszną komedię francuską - „Jeszcze dalej niż północ”. To jeden z największych sukcesów w dziejach kina francuskiego. Rozbrajająca komedia w najlepszym stylu której bohaterem jest rozbrajający naczelnik poczty w Salon-de-Provence. Brawurowa komedia w reżyserii Dany'ego Boona wyzyskuje odwieczny konflikt między Francuzami z południa i północy Francji. Film w całej Europie pobił największe hity z Hollywood. Jestem pewien że również państwo będziecie się znakomicie bawili.

W trzecią środę lutego zapraszam z kolei na swoistą kontynuację „Jeszcze dalej niż północ” - czyli kolejną bestsellerową komedię francuską - „Nic do oclenia”. Tym razem Dany Boon (twórca „Jeszcze dalej...”) wraca do połowy lat dziewięćdziesiątych i zniesienia granic w krajach Unii Europejskiej. Bohaterami filmu są celnicy: Belg i Francuz, animozje między nimi prowokują wiele zabawnych sytuacji. 

25-ego lutego wszystkie dzieciaki z Bielan (oraz ich rodziców i dziadków) zapraszamy na „Robaczki z zaginionej doliny” - nowość w naszym repertuarze, jeden z największych sukcesów europejskiego kina familijnego w ubiegłym roku.

Wstęp na wszystkie projekcje oczywiście jest wolny. Serdecznie zapraszam!"

Łukasz Maciejewski







Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. 
Wykładowca na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi oraz w "Szkole Kina" przy Collegium Civitas w Warszawie.
Kurator filmowy "Małopolskiego Ogrodu Sztuki" w Krakowie.
Stały współpracownik kilkunastu czasopism m.in. "Notatnika Teatralnego", "Dziennika. Gazety Prawnej" oraz portalu "Filmweb". Recenzent teatralny „Wprost" i „Gazety Krakowskiej".
Ekspert telewizji HBO Europe oraz "Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej", członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, stały komentator "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura, członek kapituły „Paszportów Polityki", współpracownik TVP Info oraz TVP Polonia.
W 2014 roku nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krytyka filmowa".
Kurator sekcji filmowej festiwalu "Isola Del Cinema" w Rzymie, oraz festiwalu "Fonomo" w Bydgoszczy, moderator, juror i współorganizator kilkuset festiwali i przeglądów.
Autor lub współautor kilkudziesięciu książek. W 2012 opublikował wywiad-rzekę z Jerzym Radziwiłowiczem - "Wszystko jest lekko dziwne", oraz zbiór esejów "Aktorki. Spotkania" poświęcony najwybitniejszym postaciom polskiego kina i teatru. W 2013 "Flirtując z życiem", wywiad-rzekę z Danutą Stenką (tytuł „Bestseller Empiku 2013" - nominacja).
Laureat nagrody "Uskrzydlony" za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej", "Złotej Róży 2012" za "nową jakość w filmowej krytyce - prasowej i telewizyjnej", nominowany do tytułu "Człowieka Roku Małopolski" (2013) oraz laureat "Dziennikarskiej Weny" (2013).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014-2018 Kino za Rogiem - Biblioteka Bielany Warszawa , Blogger