NATURA KONTRA KULTURA - repertuar na kwiecień 2015


W kwietniowe środy w naszym Kinie za Rogiem w Bibliotece będziemy zestawiali naturę z całym jej bogactwem zderzoną z  kulturowym dziedzictwem.

1 kwietnia zapraszam do Paryża, na sensualny, zabawny komediodramat Woody'ego Allena - „O północy w Paryżu”. Razem z Allenem ruszymy wehikułem czasu do magicznego Paryża z początku wieku, pełnego blichtru i rozpasania. 

Tydzień później, „Dzień kobiet” - nagradzany debiut Marii Sadowskiej. Film o prawie kobiet do samostanowienia i decydowania o sobie, ze świetną kreacją Katarzyny Kwiatkowskiej. „Nakręciłam feministyczny western” - mówi reżyserka. Efekt jest co najmniej interesujący.

Mój ulubiony tytuł z kwietniowego zestawu zobaczymy 15 kwietnia, w połowie miesiąca – to „Tulpan”, zrealizowany z wielkim talentem, film o zwycięstwie natury. Bezkresne stepy, życie autochtonów, które nie zmienia się od lat, dekad. Wybitny film wybitnego dokumentalisty rosyjskiego, Sergieja Dowrcewoja, który doczekał się wielu nagród. Autorką zdjęć do filmu jest Jolanta Dylewska.
22 kwietnia komediodramat szpiegowski - „Człowiek, który gapił się na kozy” - opowieść o dziennikarzu, który wpada na trop eksperymentalnego oddziału wojskowego, złożonego z żołnierzy posiadających, rzekomo, zdolności paranormalne. I znowu natura - w  zgodzie z tytułem filmu – wyraźnie da o sobie znać... W rolach głównych plejada największych hollywoodzkich sław:  George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges i Kevin Spacey.

Ostatnia środa miesiąca adresowana jest tradycyjnie dla najmłodszych. W familijnej odsłonie „Kina za Rogiem” pokażemy uroczą „Sarilę”.

Ja spotkam się z Państwem 1 kwietnia (to nie jest wcale Prima Aprils), ale serdecznie zapraszam na wszystkie propozycje kwietniowe.

Łukasz Maciejewski




O PÓŁNOCY W PARYŻU - 1 kwietnia | godz. 17:00
Świeżo zaręczona para młodych Amerykanów, Gil i Inez, przybywa do Paryża z rodzicami i przyjaciółmi rodziców przyszłej panny młodej. Gil miał kiedyś aspiracje, by zostać poważnym pisarzem, koniec końców został jednak hollywoodzkim scenarzystą i popadł w rutynę niesatysfakcjonującej, ale dobrze płatnej pracy. Pobyt w Paryżu wyzwala w nim wspomnienia dawnych ambicji literackich. Któregoś wieczora ten wciąż niepoprawny romantyk odłącza się od swoich bardzo amerykańskich towarzyszy i bardzo amerykańskiej narzeczonej. W tajemniczy sposób o północy trafia w sam środek świata paryskiej bohemy lat 20. i poznaje jej najwybitniejszych twórców: Picassa, Gertrudę Stein, Luisa Bunuela i... piękną zmysłową muzę słynnych artystów Adrianę. Oscar 2012 i Złoty Glob za scenariusz.

DZIEŃ KOBIET - 8 kwietnia | godz. 17:00
Życie Haliny, dojrzałej kobiety samotnie wychowującej dorastającą córkę, zmienia się radykalnie wraz z awansem - z kasjerki na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko to większe wynagrodzenie, ale też większe wymagania: Halina już nie jest jedną z "nich", teraz musi bronić interesów korporacji. Niebyt pewna siebie, podatna na manipulację, staje się coraz bardziej użytecznym korporacyjnym narzędziem, którego wrażliwość zagłuszają groteskowe szkolenia i bankowy kredyt jako gwarancja lojalności. Do czasu. Kolejne kompromisy zaczynają budzić opór, coraz trudniej przychodzi wykonywanie bezdusznych poleceń - Halina dojrzewa do buntu. Inspirowany autentycznymi wydarzeniami film o prostej kobiecie, która stała się wojowniczką walczącą z korporacją o prawa wykorzystywanych pracowników.


TULPAN - 15 kwietnia | godz. 17:00
Młody marynarz Asa wraca w rodzinne strony, na kazachski step. Mieszka kątem w jurcie u siostry Samal, choć jej mąż, milczący pasterz Ondas, z trudem akceptuje jego obecność. Asa chce wiele: chce samodzielności, własnego domu, stada owiec, wielbłądów, ale także - komfortowego życia, jakie zna z kolorowych magazynów, baterii słonecznych na jurcie, motocykla, którym objeżdżałby swoje "ranczo". Tymczasem, aby zdobyć stado i móc zapewnić sobie byt, musi najpierw znaleźć żonę. A to nie jest wcale takie proste… Realistyczne, choć miejscami niezwykle poetyckie kino, które dzięki znakomitym zdjęciom Jolanty Dylewskiej zabiera nas do fascynującego świata, gdzie spieczona ziemia zlewa się z rozprażonym niebem - idealnej pustki nie zakłóca niemal nic.

CZŁOWIEK, KTÓRY GAPIŁ SIĘ NA KOZY - 22 kwietnia | godz. 17:00
"Armia USA nie ma innego wyjścia jak być wspaniałą" - to jedna z maksym zawartych w podręczniku szkoleniowym dla supertajnych służb. A ponieważ zaczyna się właśnie zimnowojenny wyścig zbrojeń "na polu paranormalności", zapada decyzja o stworzeniu Armii Nowej Ziemi, której żołnierzami zostają ludzie o ponadnormalnych zdolnościach, na przykład tacy, którzy odpowiednio długo gapiąc się na kozę, potrafią zatrzymać akcję jej serca... Jednego z najlepszych przypadkiem spotka na swojej drodze młody dziennikarz, który będzie chciał ujawnić światu tajemnicę Wojowników Jedi.



SARILA - 29 kwietnia | godz. 17:00
Kiedy za sprawą złych mocy szczęście odwraca się od plemienia Eskimosów, jednym sposobem na pokonanie zaklęcia pozostaje wyprawa do magicznej krainy Sarila. Wejście do Sarili, ukrytej pośród lodowców daleko na północy, mogą odnaleźć - jak głosi legenda - wyłącznie osoby o dobrym i czystym sercu. Na czele ekspedycji staną dzielny syn wodza Putulik i jego piękna narzeczona Apik, wspierani przez młodego czarodzieja Markussiego i psotnego leminga. Od powodzenia ich wyprawy zależy los ich plemienia - jeśli im się nie uda, wszyscy umrą z głodu.





O AUTORZE

Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. 
Wykładowca na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi oraz w "Szkole Kina" przy Collegium Civitas w Warszawie.
Kurator filmowy "Małopolskiego Ogrodu Sztuki" w Krakowie.
Stały współpracownik kilkunastu czasopism m.in. "Notatnika Teatralnego", "Dziennika. Gazety Prawnej" oraz portalu "Filmweb". Recenzent teatralny „Wprost" i „Gazety Krakowskiej".
Ekspert telewizji HBO Europe oraz "Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej", członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, stały komentator "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura, członek kapituły „Paszportów Polityki", współpracownik TVP Info oraz TVP Polonia.
W 2014 roku nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krytyka filmowa".
Kurator sekcji filmowej festiwalu "Isola Del Cinema" w Rzymie, oraz festiwalu "Fonomo" w Bydgoszczy, moderator, juror i współorganizator kilkuset festiwali i przeglądów.
Autor lub współautor kilkudziesięciu książek. W 2012 opublikował wywiad-rzekę z Jerzym Radziwiłowiczem - "Wszystko jest lekko dziwne", oraz zbiór esejów "Aktorki. Spotkania" poświęcony najwybitniejszym postaciom polskiego kina i teatru. W 2013 "Flirtując z życiem", wywiad-rzekę z Danutą Stenką (tytuł „Bestseller Empiku 2013" - nominacja).
Laureat nagrody "Uskrzydlony" za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej", "Złotej Róży 2012" za "nową jakość w filmowej krytyce - prasowej i telewizyjnej", nominowany do tytułu "Człowieka Roku Małopolski" (2013) oraz laureat "Dziennikarskiej Weny" (2013).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014-2018 Kino za Rogiem - Biblioteka Bielany Warszawa , Blogger