REPERTUAR W LUTYM 2017




CHCE SIĘ ŻYĆ!


Drodzy Państwo,
    w pierwszą środę miesiąca, 1 lutego, zaproszę Państwa na wzruszający i piękny film "Chce się żyć" z kreacją Dawida Ogrodnika, zaś 15 lutego zaproponujemy głośny tytuł Romana Polańskiego - "Rzeź" ze wspaniałymi kreacjami Jodie Foster i Kate Winslet.
Końcówka miesiąca tradycyjnie będzie należała do najmłodszych - pokażemy świetną amerykańską animację: film "Misiek w Nowym Jorku".
Serdecznie zapraszam! 



 
  Łukasz Maciejewski - dziennikarz, krytyk filmowy, krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.







1 lutego, godz. 17:00 - "Chce się żyć" 

"Czuję się samotny/ Moje ciało jest więzieniem/ Drzwi zamknięte/ Słyszę ich/ Rozmawiają nad moją głową/ Jak nad rośliną" - cytowany kiedyś w "Wysokich obcasach" wiersz stworzony dzięki językowi Blissa przez człowieka z rozległym porażeniem mózgowym jest syntezą losu filmowego Mateusza. Pełnosprawny intelektualnie chłopiec cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe - jak arbitralnie stwierdzają lekarze, jest rośliną. W tę roślinność nie wierzą jego rodzice, którzy stwarzają mu kochający i wspierający dom - do czasu, gdy po śmierci ojca choroba matki nie uniemożliwi jej opieki nad Mateuszem. Chłopiec trafia do ośrodka dla głęboko upośledzonych psychicznie, gdzie jedna z opiekunek odkryje, że zamknięty w więzieniu niepełnosprawnego ciała pensjonariusz nie bez powodu ma mądre, rozumiejące spojrzenie. Razem pokonają żmudną drogę, na której końcu Mateusz będzie mógł dzięki językowi Blissa powiedzieć swojej mamie: NIE JA ROŚLINA.
Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film Macieja Pieprzycy między innymi dzięki fenomenalnym aktorom bez ckliwości, melodramatyzmu i bez upiększania pokazuje świat człowieka, który heroicznie walczy o uznanie swojego człowieczeństwa, o wyjście z klatki, w której zamknęła go choroba. Ta słodko-gorzka, nie pozbawiona sarkastycznego dowcipu historia uczy miłości do życia i daje nadzieję zawartą w pozytywnym przesłaniu: dzięki sile ducha można wyjść poza własne ograniczenia, cieszyć się życiem takim, jakie ono jest. 

15 lutego, godz. 17:00 - "Rzeź" 

Co skrywa normalność? Czy nienaganne maniery, kulturalny język, umiłowanie malarstwa, hołdowanie zasadom życia społecznego wystarczą w momencie konfliktu, nawet w istocie niewielkiego?
Zaczyna się zwyczajnie: rodzice dwóch jedenastolatków spotykają się w mieszkaniu jednych z nich po tym, gdy jeden chłopiec kijem wybija zęby drugiemu na szkolnym boisku. Jak przystało na cywilizowanych ludzi, spisują wspólne oświadczenie dotyczące zdarzenia i już mają się rozstać, gdy na skutek nieco niezręcznego oczekiwania na windę, pada propozycja wypicia kawy. To początek - po półtorej godzinie to, co wydarzyło się między tymi czworgiem, można określić jednym słowem: rzeź.
Maniery okazują się maską, wyszukany język służy do kaleczenia innych, a albumy z malarstwem padają ofiarą żołądkowej niedyspozycji. Zadane zostaną wszystkie ciosy, jakie można zadać, wywleczone zostaną wszelkie brudy, jakich nie należy prać publicznie - nic nikomu nie będzie oszczędzone. Straszno-śmieszny portret przedstawicieli klasy średniej, współczesnej wersji "strasznych mieszczan". 

22 lutego, godz. 17:00 - "Misiek w Nowym Jorku" 

Źle się dzieje na biegunie! Chciwy przedsiębiorca planuje wybudować tam sieć centrów handlowych i osiedli mieszkaniowych. Już teraz na północy pojawiają się tłumy turystów, śmiecąc i zakłócając spokój zwierzakom. Poczciwy niedźwiedź polarny, zwany przez wszystkich Miśkiem, dostaje arcytrudne zadanie. Ma wyruszyć do Nowego Jorku - siedziby biznesmena - i zniechęcić ludzi do zasiedlania Arktyki. W niebezpiecznej misji towarzyszy mu trójka kompletnie nieobliczalnych lemingów…



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014-2018 Kino za Rogiem - Biblioteka Bielany Warszawa , Blogger