WIARA, NADZIEJA, MIŁOŚĆ - repertuar na grudzień 2014


Grudniowe propozycje „Kina Za Rogiem” w Bibliotece na Bielanach to humanistyczne w wymowie filmowe wyzwania w obronie wartości. Filmy o tym jak deprecjonowane są kulturowe kanony: życie bez wiary, bez nadziei, bez miłości.

Tytuł inaugurującego cykl tytułu - „Boże Narodzenie” może wydawać się nieco zwodniczy. Chodzi bowiem nie tyle o kolejną trochę, sentymentalną opowieść z grudniowymi świętami w tle, ale o wspaniałe wojenne kino kostiumowe, którego akcja rozgrywa się podczas pierwszej wojny światowej, a tytułowe święta stają się katalizatorem tego, co w bohaterach dobre i piękne. Święta to zawieszenie broni - zrozumienie ponad słowami.

Gorąco polecam również drugą grudniową propozycję - rewelacyjny dokument animowany, rumuńsko-polską „Drogę na drugą stronę”. Film jest rekonstrukcją wydarzeń związanych z przebywającym w Polsce młodym Rumunie, Claudio Crulicu, który najpierw został bezpodstawnie oskarżony o kradzież, następnie bez rozprawy osadzony w areszcie, stamtąd bezskutecznie słał monity z prośbą o rewizję śledztwa. Nie doczekawszy się odpowiedzi, na znak protestu ogłosił strajk głodowy. Zagłodził się na śmierć...
Biografia Crulica posłużyła reżyserce jako demaskatorska wizja bezprawia w państwie prawa. Chodzi o odwieczny podział na lepszych i gorszych obywateli. W tym kontekście „Droga...” staje się filmem o bezduszności systemu, wobec którego bezsilna, niewinnie oskarżona jednostka jest zawsze pionkiem bez znaczenia.

W ostatnią środę przed świętami pokażemy natomiast „Idy marcowe” - głośny, nagrodzony na festiwalu w Wenecji film George'a Clooneya. W dniu „Id marcowych” został zamordowany Juliusz Cezar, w tym samym dniu z ust imperatora padło legendarne zdanie: „I ty, Brutusie, przeciwko mnie?” Clooney przenosi „idy” do 2010 roku, apogeum kampanii prezydenckiej w USA. Pokazuje polityczną rzeczywistość bez wiary, nadziei, bez miłości.

Łukasz Maciejewski


BOŻE NARODZENIE - 3 GRUDNIA 2014 | GODZ. 17:00 
Pierwsza zima I wojny światowej, straszliwej, beznadziejnej, wykrwawiającej wojny pozycyjnej. Okopy trzech wojsk: szkockiego, francuskiego i niemieckiego w okolicach francuskiego miasteczka dzieli pas ziemi niczyjej, na którym leżą niepogrzebane trupy poległych. A w okopach brud, wszy, nieznośny ziąb. I ludzie, których różnią tylko mundury i język - jednakowo zmęczeni, zmarznięci, zrezygnowani, dręczeni tęsknotą za domem i bliskimi, tym dotkliwszą, że jest Wigilia. I może dlatego, że w noc wigilijną jest możliwe wszystko, dochodzi do czegoś, co podczas wojny nie ma prawa się wydarzyć: dowódcy oddziałów samowolnie ogłaszają zawieszenie broni na czas świąt…
Wybitne humanistyczne kino z wielkim oskarżeniem wojny i tych, którzy ją wywołują. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach.

DROGA NA DRUGĄ STRONĘ - 10 GRUDNIA 2014 | GODZ. 17:00 + prelekcja Łukasza Maciejewskiego
Pełnometrażowy animowany dokument fabularyzowany o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę, rozpoczyna w areszcie strajk głodowy. W majestacie prawa i zgodnie z procedurami i przepisami pozwala mu się umrzeć. Czy dlatego, że jest Rumunem?
Film oparty na faktach, których jest kilka: 1. W lipcu 2007 roku dochodzi do kradzieży portfela. 2. Calaudiu Crulic zostaje aresztowany, bo jest brunetem o śniadej cerze. 3. Claudiu Crulic bezskutecznie usiłuje dowieść, że nie jest winny tej kradzieży. 4. Claudiu Crulic podejmuje strajk głodowy. 5. Jak stwierdzi później przedstawiciel władz więziennych, "jak ktoś chce umrzeć, to nie da się go zmusić do życia". 6. Claudiu Crulic, zdrowy mężczyzna w sile wieku, umiera na skutek wycieńczenia organizmu.
Ta śmierć jest oskarżeniem bezdusznej machiny administracyjno-sądowniczej, ale przede wszystkim bezduszności i bezmyślności jej przedstawicieli.

IDY MARCOWE - 17 GRUDNIA 2014 | GODZ. 17:00
Idy marcowe, czyli 15 marca, to data szczególna - właśnie podczas tego święta w roku 44 p.n.e. został zamordowany Juliusz Cezar. Jednym z jego katów był ten, do którego Cezar krzyknął pamiętne słowa: I ty, Brutusie, przeciwko mnie?
Jest rok 2010, trwa kampania prezydencka w USA. Młody wybitnie zdolny szef kampanii wyborczej jednego z kandydatów otrzymuje tajną propozycję przejścia na stronę przeciwnika. Jak daleko da się przesuwać granice, żeby z przyzwoitego człowieka nie stać się łajdakiem?



Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. 
Wykładowca na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi oraz w "Szkole Kina" przy Collegium Civitas w Warszawie.
Kurator filmowy "Małopolskiego Ogrodu Sztuki" w Krakowie.
Stały współpracownik kilkunastu czasopism m.in. "Notatnika Teatralnego", "Dziennika. Gazety Prawnej" oraz portalu "Filmweb". Recenzent teatralny „Wprost" i „Gazety Krakowskiej".
Ekspert telewizji HBO Europe oraz "Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej", członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, stały komentator "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura, członek kapituły „Paszportów Polityki", współpracownik TVP Info oraz TVP Polonia.
W 2014 roku nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krytyka filmowa".
Kurator sekcji filmowej festiwalu "Isola Del Cinema" w Rzymie, oraz festiwalu "Fonomo" w Bydgoszczy, moderator, juror i współorganizator kilkuset festiwali i przeglądów.
Autor lub współautor kilkudziesięciu książek. W 2012 opublikował wywiad-rzekę z Jerzym Radziwiłowiczem - "Wszystko jest lekko dziwne", oraz zbiór esejów "Aktorki. Spotkania" poświęcony najwybitniejszym postaciom polskiego kina i teatru. W 2013 "Flirtując z życiem", wywiad-rzekę z Danutą Stenką (tytuł „Bestseller Empiku 2013" - nominacja).
Laureat nagrody "Uskrzydlony" za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej", "Złotej Róży 2012" za "nową jakość w filmowej krytyce - prasowej i telewizyjnej", nominowany do tytułu "Człowieka Roku Małopolski" (2013) oraz laureat "Dziennikarskiej Weny" (2013).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014-2018 Kino za Rogiem - Biblioteka Bielany Warszawa , Blogger