REPERTUAR W KWIETNIU | Biografie niezwykłe"Drodzy widzowie,
w kwietniu w poświątecznej atmosferze, zapraszam państwa na wyjątkowe filmowe biografie. 
11 kwietnia spotkam się z Państwem, żeby opowiedzieć o filmie „Jackie” - wyjątkowej opowieści o Jackie Kennedy, jednej z najbardziej niezwykłych kobiet XX wieku. W rolę Jackie Kennedy wcieliła się niesamowita Natalie Portman w jednym z najważniejszych zawodowych wyzwań.
Tydzień później, 18 kwietnia, pokażemy dokument o Janie Karskim – strażniku historii i jednej z najbardziej heroicznych postaci w najnowszej historii Polski. Dokument o Karskim ma bardzo wyrafinowaną strukturę, obok archiwalnych wypowiedzi Karskiego, także wspaniałe animacje.
Ostatnią środę miesiąca rezerwujemy tradycyjnie dla najmłodszych – tym razem wielki przebój kin, „Zakwakani”.
Serdecznie zapraszam do naszej ulubionej Biblioteki na Bielanach!"

Łukasz Maciejewski
11 kwietnia o godz. 17:00 | JACKIE + spotkanie z Łukaszem Maciejewskim 
Jacqueline Bouvier Kennedy ma 34 lata, kiedy jej mąż zostaje wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Elegancka i stylowa, szybko staje się ikoną, jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet na świecie. 22 listopada 1963 roku jej świat rozsypuje się na kawałki. Podczas wyborczej podróży do Dallas ginie John F. Kennedy, a pogrążona w żałobie Jacqueline powraca do Waszyngtonu. W ciągu kilku kolejnych dni nie tylko dopisze triumfalny koniec do mitu JFK, ale też ugruntuje legendę, której na imię... Jackie.

18 kwietnia o godz. 17:00 | KARSKI I WŁADCY LUDZKOŚCI
Jan Karski, ps. "Witold", jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego potajemnie wysłany do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu "ostatecznego rozwiązania", ujawnił przed państwami zachodniej koalicji wstrząsające informacje o tragedii narodu żydowskiego. "Jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku ludność żydowska przestanie istnieć" - donosił w tzw. "Raporcie Karskiego". Niestety, jak sam stwierdził, "o najgorszej zbrodni w historii świat usłyszał i nie zrobił nic…"
Kilka lat temu amerykański "Newsweek" uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia.
Niekwestionowanym walorem filmu Sławomira Grünberga są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo czy jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta. Wśród materiałów archiwalnych pokazano nigdy wcześniej nie wykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki "Karski - opowieść o emisariuszu", oraz mało znane archiwalne materiały filmowe i fotograficzne. W filmie, oprócz samego Jana Karskiego, występują m.in. prof. Zbigniew Brzeziński, oficjalny biograf Winstona Churchilla Martin Gilbert oraz prof. Władysław Bartoszewski.

25 kwietnia o godz. 17:00 | ZAKWAKANI
Raz na 100 lat nad świat nadciąga katastrofa - tym razem będzie to groźba zgaśnięcia słońca, które chce zawłaszczyć Zła Czarodziejka. Żeby tego dokonać, musi odnaleźć Kaczego Syna, który ma moc pompowania słońca. Szyki pokrzyżują jej waleczne - choć nie potrafiące latać - kaczki nieloty i jeszcze bardziej waleczne - i potrafiące latać - kaczki krzyżówki. W tle rozwija się gorący konflikt między przywódcami obu kaczych rodzin i nie mniej gorąca przyjaźń między ich potomstwem.


Na wszystkie projekcje wstęp jest bezpłatny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014-2018 Kino za Rogiem - Biblioteka Bielany Warszawa , Blogger